گروه فناوری و خدمات رایانه ای

آشنایی باشبکه و دسترسی به اینترنت

شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۶

در مباحث مربوط به كامپبوتر، شبكه اساسا متشكل از دو يا چند كامپيوتر و دستگاه‌هاي جانبي مي‌باشد، كه به يكديگر متصل بوده و با هم تبادل اطلاعات دارند. از نظر فني، كامپيوتري كه به كامپيوتر ديگري متصل شود، يك شبكه‌ي بسيار ساده را ايجاد مي‌نمايد.

كامپيوترها و دستگاه‌هاي جانبي ديگري كه در كامپيوتر قرار دارند، اغلب از طريق دستگاهي به نام روتر در ارتباط مي‌باشند. روتر تمام ترافيك شبكه را هدايت و مديريت مي‌كند.

ترافيك شبكه شامل داده‌هايي مي‌باشد كه از يك دستگاه به دستگاه ديگر منتقل مي‌گردد. روتر مسئوليت انتقال داده‌هاي مخصوص هر دستگاه را به آن بر عهده دارد.

احتمالاً نام دستگاه‌هاي سوئيچ و هاب را نيز شنيده‌ايد.اين دستگاه‌ها عملكردي مشابه روتر دارند اما از نظر پيچيدگي و قابليت در مرتبه‌ي پايين‌تري مي‌باشند.

 

در اين درس نمي‌خواهيم به جزييات بپردازيم لذا براي سادگي بيش‌تر از ابزار مديريت شبكه تنها با نام روتر ياد خواهيم كرد. هرچند بسته به نوع دستگاه مي‌توانيم آن را هاب يا سوئيچ نيز بناميم. نكته‌ي مثبت شبكه اين است كه ارتباط تمام كامپيوترهاي خانه يا اداره را به آساني فراهم مي‌كند. با استفاده از شبكه مي‌توانيد فايل‌ها را به طور مستقيم با ديگر كامپيوترها به اشتراك گذاشته و ديگر نيازي به كپي كردن آن‌ها بر روي ديسك و يا ايميل كردن آن‌ها نداريد.

همچنين در شبكه مي‌توانيد سيستم‌عامل‌هاي ويندوز، مك و لينوكس را بدون مشكل به يكديگر متصل كنيد. علاوه بر اين‌ها مي‌توانيد دستگاه‌هايي مانند پرينتر واسكنر را در شبكه به اشتراك بگذاريد تا هر كس مجبور نباشد از يك دستگاه جداگانه استفاده كند.

يكي ديگر از كارهاي رايجي كه مي‌توان از طريق شبكه انجام داد به اشتراك گذاشتن يك خط اتصال اينترنت بين تمام كامپيوترهاي درون شبكه است.امروزه بسياري از افراد از خطوط پرسرعت اينترنت و داراي پهناي باند زياد در منازلشان استفاده مي‌كنند. ممكن است در اين موارد كسي بخواهد خط اتصال اينترنت را بين چندين كامپيوتر و ديگر ابزارهايي كه قابليت استفاده از اينترنت را دارند به اشتراك بگذارد. روترها اكثراً قابليت اتصال به يك مودم داراري پهناي باند زياد را دارا مي‌باشند. خدمات پر سرعت مانند اينترنت كابلي، DSL و فيبر نوري داراي پهناي باند زيادي مي‌باشند.

بايد بدانيد كه اتصال به شبكه به معناي اتصال به اينترنت نمي‌باشد. اتصال به شبكه يعني اتصال به دستگاه‌هاي ديگر موجود در شبكه. به اين نوع اتصال، شبكه محلي يا LAN كه مخفف Local Area Network مي‌باشد، گفته مي‌شود.براي اين‌كه اتصال به اينترنت براي تمام دستگاه‌هاي متصل به شبكه فراهم باشد، بايد مودم نيز به روتر متصل شود. اين‌گونه اتصال به اينترنت، شبكه‌ي گسترده يا WAN مخفف Wide Area Network نام دارد.

اساساً به اينترنت خارج از LAN، WAN گفته مي‌شود.گاهي مودمي كه توسط شركت خدمات اينترنت به كاربر داده مي‌شود، خود به عنوان روتر نيز عمل نموده و نياز به استفاده از روتر و مودم مجزا را منتفي مي‌سازد.

براي اتصال دستگاه‌ها به اينترنت دو راه اصلي وجود دارد، اتصال از طريق سيم و اتصال بي‌سيم.

اتصال از طريق سيم با استفاده از كابلي به اين شكل انجام مي‌شود:

اين گونه اتصال را عموماً Ethernet مي‌نامند. مزيت اتصال از طريق كابل اين است كه نياز به تنظيمات اندكي دارد در اكثر موارد كافي است كه انتهاي كابل را به روتر متصل كرده و انتهاي ديگر را به كامپيوتر وصل نماييد.سپس با انجام تنظيمات بلافاصله به شبكه متصل خواهيد شد.

اتصال بي‌سيم كه اغلب WiFi خوانده مي‌شود، به تنظيمات بيشتري نياز دارد. اما مزيت عمده‌ي آن اين است كه دستگاه از كابل‌ها و سيم‌هاي متعدد خلاص مي‌شود. در نتيجه مي‌توانيد هرجا كه سيگنال قابل دريافت باشد به شبكه و اينترنت متصل شويد.

براي ارسال سيگنال WiFi، روتر بايد از سيستم WiFi پشتيباني كند. اكثر شركت‌هاي ارائه دهنده‌ي خدمات اينترنت، روترهايي با قابليت WiFi نيز در اختيار مشتركان خود قرار مي‌دهند. همچنين مي‌توانيد اين گونه روترها را نيز در تمام فروشگاه‌هاي خريد لوازم كامپيوتر، خريداري نماييد. در اين فصل طريقه‌ي اتصال به شبكه به هر دو روش Ethernet و WiFi را بررسي خواهيم كرد. همچنين به نحوه‌ي اتصال به اينترنت از طريق شبكه نيز خواهيم پرداخت.


تعداد بازدید: 448