گروه فناوری و خدمات رایانه ای

فرم تحویل قطعات اسقاطی رایانه از مرکز فناوری اطلاعات

امنیت
۲۸ آذر ۱۳۹۷

فرم تحویل قطعات اسقاطی رایانه  از مرکز فناوری اطلاعات


برگزاری سمینار آموزشی مجازی سازی و ذخیره سازی امن داده ها

اخبار
۱۲ دی ۱۳۹۶

به اطلاع می رساند در راستای ارتقای سطح آگاهی مدیران و کارشناسان فناوری اطلاعات دستگاه های اجرایی استان، مرکز تخصصی آپا دانشگاه گلستان برگزار می کند


شبکه چیست؟

اطلاعات عمومی
۲۱ آبان ۱۳۹۶

شبکه معنای ساده، شبکه عبارت است از اتصال الکترونیکی دو یا چند رایانه. این بدین معنا است که رایانه ها می توانند با یکدیگر صحبت (ارتباط) و تبادل اطلاعات داشته باشند. معمولاً در چنین حالتی رایانه های موجود در شبکه با یکدیگر ارتباطی پرسرعت دارند. این ارتباط پرسرعت می تواند به واسطه اتصال کابلی یا به صورت بی سیم برقرار شود که اولی را شبکه کابلی، و دومی را شبکه بی سیم می نامند.


مبانی امنیت سایبری

امنیت
۲۱ آبان ۱۳۹۶

نویسندگان: دان شومیکر، ویلیام آرتور کانکلین مترجم: وحید محمودوند  ناشر: انتشارات پلیس فتا  آنچه در این کتاب یاد می‌گیرید:  امنیت سایبری پیکره دانش ضروری


شبکه جهانی وب

اطلاعات عمومی
۱۰ آبان ۱۳۹۶

ب مانند بقیه خدمات اینترنت مبتنی بر خدماتی است که از طریق آن می‌توان به گستره وسیعی از منابع اینترنت دسترسی پیدا کرد. برخلاف پیچیدگی اینترنت، ماهیت خود وب نسبتاً ساده است. از طرف دیگر وب جهانی بزرگترین و متنوع‌ترین مجموعه اطلاعاتی است که تا به حال گردآوری شده است و تلاشی است برای مرتبط ساختن انبای بشر با روش قدرتمند. این شبکه با امکانات گسترده خود یکی از پیشرفته‌ترین ابزار و خدمات اطلاع‌رسانی کتابخانه‌ها و مراکز اطلاع‌رسانی است. هدف اصلی از ایجاد آن اشتراک مسائل تحقیقاتی و همکاری میان فیزیکدانان در نقاط مختلف و همچنین محور قرار دادن خواننده به جای نویسنده و گذار از متن به فرامتن (Hypertext) است. رشد و گسترش کاربرد وب نسبت به دیگر ابزارها و خدمات اینترنت به دلیل دو خاصیت عمده آن یعنی قابل استفاده بودن در محیط چندرسانه‌ای و قابلیت فرامتنی است. این مقاله بر آن است که ضمن تعریف و ارائه تاریخچه شبکه جهانی وب به مباحث مختلفی از قبیل خدمات وب، جذابیت وب، زبان وب جهانی، مرورگر وب، عواملی که باعث شهرت این شبکه شده است بپردازد و در پایان نیز نحوه کار وب را ارائه می‌دهد.


آشنایی باشبکه و دسترسی به اینترنت

اطلاعات عمومی
۲۹ مهر ۱۳۹۶

در مباحث مربوط به كامپبوتر، شبكه اساسا متشكل از دو يا چند كامپيوتر و دستگاه‌هاي جانبي مي‌باشد، كه به يكديگر متصل بوده و با هم تبادل اطلاعات دارند. از نظر فني، كامپيوتري كه به كامپيوتر ديگري متصل شود، يك شبكه‌ي بسيار ساده را ايجاد مي‌نمايد.


معرفی یک کامپیوتر

اطلاعات عمومی
۲۱ مهر ۱۳۹۶

در طول این دوره آموزشی هرگاه از واژه‌ی کامپیوتر استفاده شود، منظور، مجموعه اجزایی است که برای انجام یک وظیفه و یا دستور مورد استفاده می‌باشد. در واقع کامپیوتر از دو بخش Hardware یا سخت‌افزار و Software یا نرم‌افزار تشکیل شده است.


دستورالعمل مقابله با آلودگی و گسترش بدافزار باج گیر

امنیت
۱۰ خرداد ۱۳۹۶

این حمله سایبری با نام های مختلفی همچونWannaCry، Wana Decrypt ، WannaCryptorو WCRY شناخته می شود و دسترسی قربانی به کامپیوتر و فایل ها را غیرممکن کرده و برای بازگرداندن دسترسی، باج خواهی می کند.


هشتمین نشست مدیران فناوری اطلاعات

اخبار
۳ اسفند ۱۳۹۵

هفتمین نشست مدیران فناوری اطلاعات

اخبار
۲۰ خرداد ۱۳۹۵

هفتمین نشست مدیران فناوری اطلاعات دانشگاه‌ها و مراکز پارک و علمی فناوری  منطقه 2 کشور در خرداد 1395 در دانشگاه گلستان برگزار شد.